prev next

"Dziady" Adama Mickiewicza - część II


Spektakl w scenerii zabytkowego cmentarza z udziałem aktorów Teatru Polskiego, którego celem jest w niebanalny sposób przybliżyć widzom klasykę polskiej literatury oraz przekazać treści o przemijaniu człowieka i refleksji nad życiem doczesnym..

Miejsce: Sala Ceremonii - Cmentarz Żydowski ul. Cieszyńska 92

Data:  30 października 2020 r. godzina 21:45

    31 października  2020 r. godzina 18:00, 19:30, 21:00

     2 listopada  2020 r. godzina 18:00, 19:30, 21:00


Bilety w cenie 65 zł do nabycia w kasach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej


Rezerwacje wygasają na 2 tygodnie przed spektaklem.


Miejsca stojące / siedzące - bez rozróżnienia w cenie biletu.


czas trwania spektaklu: około 50 minut


SPEKTAKL OD LAT 12 !Nagrody i nominacje:

"Laur Dembowskiego" dla Rafała Sawickiego za inscenizację i reżyserię spektaklu


Nominacja do nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury i sztuki - dla Dariusza Gajnego

"Todt ist nur - wer vergessen ist" *- Martwy ten, który zapomniany.


Trafiając cztery lata temu na Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku, nie myślałem, że moje życie zawodowe oraz prywatne tak bardzo zwiąże się z zabytkowymi miejskimi nekropoliami. Przez ten czas, opracowany został pierwszy w Polsce program pełnej rewitalizacji takich miejsc, która polega na zmianie funkcji obiektu oraz zmianie podejścia społeczeństwa do zabytkowego cmentarza. Program rewitalizacji zakłada stworzenie na miejscu nieczynnych nekropolii "parków pamięci" - miejsc do wyciszenia, kontemplacji i zadumy, ale też muzeów pamięci o osobach, które tworzyły to miasto. Burzliwy okres wojny oraz PRL-u miał całkowicie wymazać z pamięci ludzkiej i przestrzeni miejskiej kulturę żydowską oraz protestancką w tym też miejsca pochówków. Na szczęście jednak część tej historii przetrwała a my wszyscy jesteśmy jej strażnikami i to jedynie od naszego zaangażowania zależeć będzie czy tę wspólną historię oraz tożsamość przekażemy następnym pokoleniom.


Spektakl "Dziady" doskonale wpisuje się w program rewitalizacji. Cmentarz zaczyna pełnić rolę miejsca dla rzeczywistych przemyśleń nad życiem, pozwala się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o osobach, które odeszły. Podczas dziadów wzywa się dusze pokutujące, aby powiedziały czego potrzebują, by ich męka się skończyła. W zamian za pomoc dusze udzielają porad, pouczają jak żyć. W czasie obrzędu przybywają kolejno: duchy dzieci Józia i Rózi; widmo Złego Pana, duch młodej pasterki, Zosi. Dzieci uczą, że aby wejść do nieba, trzeba na ziemi koniecznie zaznać cierpienia. Zły Pan poucza, że do zbawienia konieczne jest miłosierdzie, a pasterka zaznacza, że ludzie, którzy nigdy nie odwzajemnili miłości, nie dostąpią szczęścia w niebie.


Magiczne miejsce Cmentarza Żydowskiego przypomina nam także historię roku 1968, kiedy to cenzura zdjęła z desek Teatru Narodowego w Warszawie" Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Wydarzenie to zapoczątkowało strajki studenckie na które socjalistyczna władza odpowiedziała kampanią antysemicką. Władysław Gomułka potępił antyradzieckie aluzje zawarte w spektaklach "Dziadów" oraz antysocjalistyczne działania studentów, które otrzymały miano "wrogów Polski Ludowej", jednocześnie zaakcentował przy tym żydowskie pochodzenie inspiratorów zajść na Uniwersytecie Warszawskim. Wskutek kampanii antysemickiej w latach 1968–1972 Polskę opuściło 15-20 tys. osób. Aby dostać pozwolenie na wyjazd żydowscy emigranci (oraz ich nie-żydowscy współmałżonkowie) musieli podpisać podanie do Rady Państwa o zrzeczenie się polskiego obywatelstwa. Zamiast polskich paszportów otrzymywali oni tzw. dokumenty podróży ważne tylko na wyjazd z Polski i bez prawa powrotu.


Teraz już w wolnej Polsce, możemy oglądać spektakl, który miał zostać na zawsze zakazany. W miejscu, które miało zniknąć z mapy miasta, wspominając ludzi, którzy mieli zostać zapomniani.


"...jeśli znów ożyły Dziady- to znaczy że na krótką chwilę ten artystyczny happening zagrał, zagrał na żydowskim starym cmentarzu- piękną zapomnianą melodię polskiej przeszłości" **Dariusz Gajny

Pomysłodawca i producent spektaklu* cytat pochodzi z nagrobka Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku

**cytat z komentarza użytkownika "wow" pod artykułem "Dodatkowy spektakl na cmentarzu" na portalu www.bielsko.biala.pl

Dariusz Gajny 2018 wszelkie prawa zastrzeżone