Noc Muzeów 2016 w Bielsku-Białej

14 maja jak co roku na terenie kraju organizowana jest Noc Muzeów. Przyjęło się, że podczas wydarzenia udostępniane są nie tylko obiekty muzealne, ale także miejsca, do których nie ma dostępu na co dzień. Zainteresowanie ludzi takimi wydarzeniami jest duże, co pokazuje najlepiej rok 2014 w którym wraz z Parafią Ewangelicką, otwarłem Stary Cmentarz Ewangelicki wraz z Kościołem Zbawiciela. Przez trzy godziny, obiekty odwiedziło około 700 osób w różnym wieku. W zeszłym roku przy współpracy z Urzędem Miasta udało się udostępnić budynek Ratusza, akcję pozytywnie zaopiniował Prezydent Miasta Jacek Krywult w mailu z 16 czerwca 2015r.:

"Szanowny Panie Dariuszu!

Bardzo się cieszę, że udostępnienie do zwiedzania budynku bielskiego Ratusza podczas Nocy Muzeów spotkało się z dużym odzewem i przychylnością ze strony mieszkańców naszego miasta.

Chciałbym Panu serdecznie podziękować za tę inicjatywę oraz za bezinteresowną pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

Chciałem także zapewnić, że poważnie rozważymy sugestie, by w przyszłym roku udostępnić zwiedzającym więcej ratuszowych pomieszczeń.

Łączę wyrazy szacunku"


I tak to się zaczęło. A w tym roku jeszcze więcej atrakcji !

Organizatorzy edycji 2016:


- Wyższa Szkoła Administracji

-Strych, aule i podziemia dawnego Seminarium Męskiego

- Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bielsku

- Stary Cmentarz Ewangelicki

- Kościół Zbawiciela

- Automobilklub Beskidzki

- Muzeum Motoryzacji oraz place i ulice w mieście

- Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Bielsku-Białej


POD HASŁEM "Noc z kulturą w Bielsku-Białej"

- Galeria Bielska BWA

- Książnica Beskidzka
HARMONOGRAM WYDARZEŃ


18:00 - Oficjalne otwarcie Nocy Muzeów - Plac Marcina Lutra, przed kościołem Zbawiciela. W programie występ Diecezjalnej Orkiestry Dętej, przeniesienie się w XIX wiek - możliwość wspólnych zdjęć z Theodorem Sixtem i mieszczanami. Prezentacja zabytkowych pojazdów z Automobilklubu Beskidzkiego.

18:20 - 00:00 - zwiedzanie kościoła Zbawiciela, prezentacja archiwalnych dokumentów oraz zabytkowych przedmiotów z terenu parafii i Starego Cmentarza Ewangelickiego w tym rzeczy, które zostaną pokazane po raz pierwszy. (Na terenie kościoła znajdować będą się wolontariusze, którzy wskażą najciekawsze miejsca).

18:20 - 00:00 - zwiedzanie z przewodnikiem wieży kościoła Zbawiciela. Wyjście do wysokości mechanizmu zegarowego (obejście około 10-15 minut). Wejście na wieżę znajduje się przy wejściu głównym do kościoła Zbawiciela.

19:00 - Przywitanie Gości w progach Wyższej Szkoły Administracji (Plac Marcina Lutra 7) i uroczyste otwarcie bram uczelni.

19:20 Zwiedzanie budynku Wyższej Szkoły Administracji z przewodnikiem. (Zwiedzanie zabytkowych piwnic, sal, strychów. Spotkanie z historią budynku, szkoły, miasta oraz władzami uczelni. )

19:45 Pokazy przedwojennych filmów „Nieme kino” - budynek Wyższej Szkoły Administracji, Plac Marcina Lutra 7

20.45 Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy kostium historyczny - Budynek Wyższej Szkoły Administracji, Plac Marcina Lutra 7

21:00 - 00:00 - otwarcie bram Starego Cmentarza Ewangelickiego - ulica Frycza Modrzewskiego. Powitanie przez cienie z przeszłości. Indywidualne zwiedzanie cmentarza w świetle pochodni.

Dodatkowo - Wyższa Szkoła Administracji Konkurs fotograficzny oraz filmowy!

Szczegóły na www.wsa.bielsko.pl

Konkurs skierowany do młodzieży szkół średnich oraz innych uczestników imprezy. Chodzi o to by zrobić smartfonem lub aparatem najciekawsze zdjęcie lub filmik z imprezy 14 maja. Zdjęcia lub film mogą mieć charakter komedii, dramatu, horroru, kryminału lub jakikolwiek inny. Liczymy na świetne pomysły i poczucie humoru!

Wszystkich uczestników zachęcamy do przyjścia w strojach z epoki XIX wieku.

Uwaga! Nagrody za najpiękniejsze kostiumy!

Kiermasz książek o naukach społecznych.

Występ zespołu wokalnego BB Singers.


18:00 - 00:00 - Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Bielsku-Białej, ulica Piłsudskiego 43

1. Wystawa „Plakaty Teatru Polskiego w Bielsku-Białej”

2. Zwiedzanie nowej siedziby Archiwum Państwowego Oddział w Bielsku-Białej

3. Różna forma dokumentu archiwalnego – prezentacja własnego zasobu

4. „Szukaj w archiwach” – jak przeprowadzić własne badania genealogiczne

5. Napisz XIX. wieczny list, krótki kurs kaligrafii neogotyckiej.


18:00-00:00 - Muzeum Motoryzacji, ulica Kazimierza Wielkiego 1

Zwiedzanie ekspozycji zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum znajduje się w halach dawnej przetwórni owoców. Jednocześnie członkowie Automobilklubu Beskidzkiego przemierzać będą miasto zabytkowymi pojazdami.


Noc z kulturą w BWA, ulica 3 Maja 11 - www.galeriabielska.pl

W sobotę, 14 maja br. podczas Nocy z kulturą Galeria Bielska BWA zaprasza widzów do zwiedzania trzech wystaw:

- Jarosław Fliciński „CASA COSMOS. HOMEMADE PAINTINGS" - malarstwo, rysunki, obiekty (sala górna)

- „POLA. Polska Lalka Artystyczna". Wystawa towarzysząca 27. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej (sala dolna)

- W Klubokawiarni Aquarium prezentowana będzie wystawa fotografii Jarosława Koziary „LAND ART".

Otwarcie wystawy o godz. 17.00.

Podczas wernisażu degustacja potraw przygotowanych z roślin dziko rosnących.

W sobotę, 14 maja br. galeria zaprasza w  godz. od 15.00 do 22.00 - wstęp na wystawy jest bezpłatny.


18:00 - 00:00 - Kryminalna noc w bibliotece, Książnica Beskidzka, ulica Słowackiego 17a www.ksiaznica.bielsko.pl

18.00-19.30 - Noc detektywów. Dozwolone od lat 16. Inscenizacja z oględzin miejsca zbrodni przygotowana przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej

18.00-24.00 - Biblioteczne Biuro Śledcze - zostań bibliotecznym detektywem – zabawa dla najmłodszych

20.00-21.00 - spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim.

20.0-22.00 - Kryminalne Mole - wieczorne czytanie kryminałów. Akcja artystyczna przygotowana przez studentów ATH pod kierunkiem prof. Ernesta Zawady

21.30-24.00 – Kryminalne kino

Ponadto:

- nocna wypożyczalnia,

- nocne uwalnianie książek, audiobooków, komiksów. Daj szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej,

- nocna amnestia,

- wycieczki po zakamarkach biblioteki – zabierz ze sobą latarkę.


Uwaga ! Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Z przyczyn organizacyjnych wyłączony z ruchu pojazdów zostanie Plac Marcina Lutra. Zapraszamy do skorzystania z parkingu przy Starym Cmentarzu Ewangelickim od ulicy Frycza-Modrzewskiego.

Po terenie Bielskiego Syjonu wolontariusze w strojach z epoki oraz identyfikatorami z Parafii będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania Starego Cmentarza Ewangelickiego.


Dariusz Gajny 2018 wszelkie prawa zastrzeżone